www.e-nurkowanie.com.pl
www.e-nurkowanie.com.pl
IANTD
IDA
DAN
Turystyka

Malediwy nazywane są rajskimi wyspami i w pełni zasługują na to miano. 1190 koralowych wysp zgrupowanych jest w 26 atolach. Rozciągają się na przestrzeni 820 kilometrów z północy na południe, przecinając równik i 120 km od wschodu na zachód. Zaledwie 202 wyspy są zaludnione, a 87 z nich to wyłączna własność resortów. Małe wysepki powstały z korali, które pokrywają grzbiety podwodnego łańcucha wulkanów. Koralowy piasek tworzący tutejsze plaże ma wyjątkowo biały kolor, a woda w otaczających wyspy atolach fantastyczny, błękitny kolor. Jeżeli dodamy do tego palmy kokosowe chylące się ku wodzie mamy gotowy przepis na raj.

Nurkowanie
Malediwy leżą w basenie Oceanu Indyjskiego, więc pod wodą czeka nas prawdziwa feeria barw. Na rafach spotkamy setki kolorowych ryb, a w szczególności charakterystyczne ławice niebieskich pokolców (Blue Surgeon Fish). Wewnętrzne rafy oferują spokojne i bardzo łatwe nurkowania. Miękkie i twarde korale są w bardzo dobrym stanie. Jednak najlepsze nurkowania na Malediwach to te, po zewnętrznej stronie atoli. Ponieważ wyspy są szczytami podwodnego łańcucha górskiego zanurzenia odbywają się przy ścianach, często w prądach. Dzięki temu jest możliwość spotkania dużych zwierząt. Często widywane są ogromne manty, ławice kropkowanych Eagleray, Stingray i rekiny młoty, a jeżeli mamy trochę szczęścia spotkamy rekiny wielorybie, które regularnie odwiedzają te rejony. Natomiast spotkania z rekinami rafowymi są bardzo częste. Nurkuje się często w jaskiniach, wśród ogromnych pinakli koralowych, z ławicami barakud, batfishy oraz pomiędzy ścianami atoli. Nurkowanie na Malediwach to także doskonała widoczność ? często dochodząca do 50 metrów. W niektórych rejonach, z uwagi na występujące prądy, nurkowania zalecane dla osób średniozaawansowanych.

 

Pogoda, kiedy jechać

Najlepszy okres na wyjazd na Malediwy to miesiące od grudnia do kwietnia. Jest wówczas ciepło, słonecznie i nie pada deszcz. Od maja do listopada wieją południowo-zachodnie wiatry, przynosząc przelotne opady. Z drugiej jednak strony właśnie wtedy są największe szanse na spotkanie rekinów wielorybich. Malediwy to taki rejon, który można odwiedzić o każdej porze roku i na pewno nurkowanie tam nie będzie rozczarowujące.

Średnia temperatura powietrza na Malediwach to 25-30°C, przy wilgotności 60-80%. Temperatura wody przez cały rok oscyluje między 27 a 29°C.

Dojazd i dokumenty

Większość turystów przylatuje na międzynarodowe lotnisko na wysepce Hulhule, oddalonej o 10 min. jazdy łodzią od stolicy Malediwów, Male. Połączenia lotnicze z Europy do Male są łatwo dostępne. Bardzo atrakcyjne warunki oferują Qatar Airways.
 
Aby zaplanować godziny przylotu i wylotu z Male prosimy zapoznać się ze szczegółami rejsów dotyczącymi ich rozpoczęcia i zakończenia. Rozsądną propozycją jest przylot na Malediwy co najmniej dzień przed rozpoczęciem rejsu i komfortowy wypoczynek po podróży w jednym z licznych hoteli.

Wiza: obywatele polscy nie potrzebują wizy. Na lotnisku dostaje się stempel, zezwalający na pobyt do 30 dni.

 Copyright © 2008 www.e-nurkowanie.com.pl

ilosc odwiedzin: